Make your own free website on Tripod.com

 

 


     

 

Bu röportaj,Amerikan "Tennis Match" dergisinin Ekim 1999 sayısından  alınmış ve bugün bile hala popüleritesini koruyan soru ve cevaplar seçilmiştir.

SORU:  Kournikova ile olan arkadaşlığın formunu ve konsantrasyonunu bozdu mu?
CEVAP: Hiçbirşey için kimseyi suçlamak istemem.Kimsenin benim düşüncelerimi etkilemesine izin vermem.Kendi kararlarımı kendim veririm.

SORU:  Şuan ikinizde Adidas'tan giyiniyorsunuz ve "Spice Girls" kızlarına benzetiliyorsunuz.
CEVAP: Bilmiyorum.Ama Spice Girls'ten Victoria'yı beğeniyorum.Ünlü bir futbolcuyla evlendi ve çocuğu oldu.Bu durum hoşuma gitti doğrusu

SORU:  Annen den başka,seni destekleyen başka birilerinin olması gerektiğini hiç düşündün mü?
CEVAP: Tabii ki başka insanlar da var.Kuzenlerim,akrabalarım var.Fakat,genelde annemle olmak bana yetiyor.

SORU:Annen etraftaki en iyi antronörlerden biri değil mi?
CEVAP: Bana göre en iyi antrönör o.Hiç kimse o'nun bildiği kadar beni bilemez.

SORU:O'nun,annelik ve antrönörlük rolünü birbirinden ayırmak zor mu?
CEVAP: Birşey sizin başınızdan geçmedikçe anlayamazsınız.İnsanlar size birtakım olaylar anlatabilirler.Fakat,bizim çalışmak istediğimiz
sistem bu.

SORU: Şuan ki ilişkiniz,gelecekte yaşayabileceğiniz bir takım problemlere engel olabilir mi?
CEVAP: Vaktiyle çok konuşmak ve tartışmak zorunda kaldık.Bağırarak konuşmayı ve o anda ne hissettiğimi söylemem gerektiğini öğrendim.Önceden böyle değildim;Sessizce oturur ve hiçbirşey söylemeden dinlerdim.Sürekli beni eleştirdiğini düşünürdüm.Fakat sonradan,bana sadece yardım etmek ve benim için en iyisini yapmayı düşündüğünü anladım.Başkaları bu şekilde dürüst olamaz ve ne yapmam gerektiğini söylemez.Ama,hala özgürüm.Kortlarda kendi kişiliğimi sergiliyorum.

SORU: "Hala özgürüm" demekten kastın nedir?
CEVAP: Araba kullanıyorum.Arkadaşlarımla geziyorum...

SORU:  Porsche'lerinizi Tampa'ya getirttiniz mi?
CEVAP: Evet,ama kullanmayı yeni yeni öğreniyorum.Sampras'da yardımcı oluyor.Şimdilik trafiğe çıkmama izin vermiyor.

SORU: Eğer bir maçı tekrar oynamak isteseydiniz,bu hangi  maç olurdu?
CEVAP:Tabii ki 1999 yılı "ROLAND GARROS" finalinde Steffi'ye karşı kaybettiğim maç.

SORU: O maçta ki underhand servisleriniz pek iyi değildi.Yaptıklarınızdan pişman mısınız?
CEVAP: İnsanlar o yıl ki Roland Garros'un sıkıcı geçtiğini söyleyemez.Zaten o yıl ki bir amacımda sıkıcı olmamaktı.Daima "özel" olmak istediğimi herzaman söylemişimdir.İnsanlar belkide bu maçı asla unutamayacak.Bu da benim için tarihi bi olaydır.

SORU : Genelde kortta kontrollüsün değil mi?
CEVAP: İnsanların hayatlarında herşeyin yolunda gitmediği dönemler vardır.Benim yaşımdakiler genellikle gezer,partilere gider.Fakat,ben herşeyimi TV'de herkesin gözü önünde yapmak zorundayım.Ama herşeye rağmen değişmeyeceğim,olduğum gibi kalacağım.Çünkü,bu benim hayatım ve herşey benim açımdan kontrol altında.

SORU: Geçen yıl,kendini yarı kız yarı kadın gibi hissettiğini söylemiştin.Şuan neler hissediyorsun?
CEVAP: Hala içimde küçük bir çocuk var.Hala oyun oynamayı seviyorum.Bu benim tabiatım.Birinin oynadığını görsem,ben de oynamak istiyorum.Ne olduğu önemli değil.Her konuda en iyisi olmak istiyorum.

SORU: Senden önceki Chris Evert,Steffi Graf,Monica Seles,senin arkandaki itici gücün annen olduğunu düşünüyorlar.
 CEVAP:Yaşam şeklimiz şu; Ben maçlarımı oynayacağım,o diğer işlerle ilgilenecek.Bu şekilde mutluyuz.Annem Wimbledon'da (1999) yokken kendimi yarım insanmış gibi hissettim.Biz birbirimizi tamamlıyoruz.O kendi işini ihmal etmiyor,ben de kendi işimi.

SORU: Sürekli yaptığın egzersizlere başka ne ilave ettin?
CEVAP:Sürekli yaptığım belli başlı egzersiz yok aslında.Hiçbirşeyi sürekli yapmadım.Fakat şimdi ağırlık kaldırıyorum ve çok top makinesi kullanıyorum.Top makinesi benim daha fazla hareket etmemi sağlıyor.Florida'nın sıcağında sadece 5-10 dk. aralarla,gerçekten çok çalışıyorum.Makineyle yaptığım maçlar çok güzel oluyor.Sonuçta hiç kimse kaybetmiyor.(Bu arada belirteyim;Martina artık kas yapıcı antrenman yapmıyor hız ve çabukluk geliştirici antrenmanlara başladı). 

 

     Ana sayfa